Kanárské ostrovy – který z nich je ten pravý pro mě?

Pokud uvažujete nad investicí do nemovitosti na Kanárských ostrovech, je potřeba dobře zvážit, který z osmi ostrovů zvolit – každý z nich vám sice nabídne celoročně výborné klima a slunce, ale každý je svým způsobem unikátní a odlišný od těch ostatních. Pojďme se společně podívat, který je ten pravý právě pro vás, váš životní styl, a druh vaší investice.

Každý ostrov se vám pokusím přiblížit a pak ohodnotit podle kritérií:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce (jak pohodlné je zde z dlouhodobého pohledu žít, jak široká je nabídka služeb, a jak snadné bude najít práci)
  • Aktivity, volný čas, kultura (jak rozmanité jsou celkově možnosti volnočasových aktivit)
  • Jazyková bariéra (jak obtížné bude dorozumět se, pokud nemluvíte španělsky)
  • Turistický pronájem (jak snadné bude vaši nemovitost krátkodobě pronajmout)
  • Letenky z ČR (jak nákladné jsou typicky letenky na tento ostrov z ČR)

Obsah

Tenerife – největší a nejrozmanitější

Začít musíme jak jinak než Tenerife, ostrovem, který se i pro mě stal novým domovem. Proč právě Tenerife?

Zaprvé, Tenerife je z celého souostroví největší, a společně s Gran Canarií nabízí nejrozvinutější průmysl a výběr služeb. Pro zcela pohodlný dlouhodobý život, práci a podnikání tu tak nic nechybí. Domovem ho nazývá přibližně 1 milion lidí.

Pláže lemující pohoří Anaga

Na Tenerife najdete dynamické hlavní město Santa Cruz, sousední historickou La Lagunu (která mimochodem patří do světového dědictví UNESCO), na jihu ostrova celoročně prosluněná turistická letoviska, na severní (v zimních měsících chladnější) straně zase nekonečné banánové plantáže a půvabná města La Orotava, Puerto de la Cruz, Garachico a další, kam ještě masový turismus nadměrně neproniknul.

Pláž Las Teresitas

Ostrov je rájem pro milovníky turistiky a přírody. Hlavní dominantou je dechberoucí sopka El Teide – se svými 3.715 metry nad mořem je nejvyšší horou Španělska, kterou obklopuje národní park (Parque Nacional del Teide), který ze všeho nejvíc připomíná asi měsíční krajinu. Svahy národního parku zase pokrývají husté lesy, v nížině pak plantáže a podél Atlantiku efektní skalnaté pobřeží. Za zmínku také stojí pohoří Anaga, které pokrývá unikátní vavřínový les, koupající se skoro celoročně v mléčném oparu a působící zcela mysticky. Na své si tu přijdou i milovníci sportů (surf, paragliding, cyklistika, …), kultury nebo foodies.

El Teide

Většina pláží na Tenerife je vulkanická, s černým pískem či kameny. Na jihu ostrova či na pláži Las Teresitas u Santa Cruz však můžete najít i písek bílý. Koupat se můžete i v mnohých charcos, tedy jakýchsi divokých přírodních bazéncích na pobřeží.

Naše hodnocení Tenerife:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – v porovnání s ostatními ostrovy (vyjma Gran Canarie) je zde nejlepší občanská vybavenost a největší možnost pracovního uplatnění.
  • Aktivity, volný čas, kultura – velmi rozmanité možnosti, vhodné např. pro turisty, sportovce, surfaře, dostatek kulturního vyžití
  • Jazyková bariéra – v porovnání s ostatními ostrovy (vyjma Gran Canarie) se zde anglicky – nějak – domluvíte
  • Turistický pronájem – nejsnazší bude vaši nemovitost pronajmout, pokud investujete v oblastech turistického zájmu: na jižním pobřeží, na západním pobřeží, či v Puerto de la Cruz na severu. Z celých Kanárských ostrovů sem proudí nejvíce turistů ročně: v roce 2017 to bylo necelých 6 milionů lidí.
  • Letenky z ČR – existuje přímý spoj mezi Prahou (i Brnem), létá několikrát týdně, cena kolem 10.000 Kč za zpáteční let.

Gran Canaria – miniaturní kontinent

Gran Canaria v mnoha ohledech sdílí charakteristiky Tenerife, které jsme právě popsali: i zde najdete velmi širokou škálu služeb, živá města, přírodní krásy a rozmanitost. Po Tenerife se tak umístila na pomyslné druhé příčce, pokud vezmeme v úvahu, že většina lidí chce investovat v oblasti, kde je vhodné prostředí pro dlouhodobý život.

Turistická letoviska jsou situována na jižním pobřeží

I zde je pozoruhodná rozmanitost přírody, obecně je Gran Canaria ale poněkud vyprahlejší než Tenerife. Velmi krásné je rušné a multikulturní hlavní město – Las Palmas – s historickým centrem a městskou pláží Las Canteras. Půvabná městečka jako Arehucas, Terror, Fataga, nebo třeba Tejeda vás uchvátí kanárskou architekturou a svou autentičností.

Písečné duny v Maspalomas

Turistický ruch se koncentruje na jižním pobřeží ostrova, a to především v Playa del Inglés, poměrně jednoúčelově vystavenému letovisku, postrádajícím ducha. Co si v této oblasti ale nesmíte nechat ujít, jsou jedinečné písečné duny v jižním cípu Playa del Inglés, a také přístavní městečko Puerto del Mogán, takzvané „kanárské Benátky„.

Puerto de Mogán

Naše hodnocení Gran Canarie:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – v porovnání s ostatními ostrovy (vyjma Tenerife) je zde nejlepší občanská vybavenost a největší možnost pracovního uplatnění.
  • Aktivity, volný čas, kultura – velmi rozmanité možnosti, vhodné např. pro turisty, sportovce, surfaře, dostatek kulturního vyžití
  • Jazyková bariéra – v porovnání s ostatními ostrovy (vyjma Tenerife) se zde anglicky – nějak –domluvíte
  • Turistický pronájem – nejsnazší bude vaši nemovitost pronajmout, pokud investujete v oblastech turistického zájmu, to znamená na jižním pobřeží ostrova. Z celých Kanárských ostrovů sem proudí po Tenerife nejvíce turistů ročně: v roce 2017 to bylo asi 4,5 milionů lidí.
  • Letenky z ČR – existuje přímý spoj s Prahou, létá několikrát týdně, cena kolem 10.000 Kč za zpáteční let

Fuerteventura – slunce a nekonečné bílé pláže

Fuerteventura je bezpochyby naprosto úžasný ostrov, a to asi především díky přibližně 150 kilometrům bílých či zlatých pláží, lemujících její pobřeží. Zamiluje si ji každý surfař či kitesurfař, a kdokoli, kdo miluje klid a pohodu. Život tu plyne hodně pomalu a s úsměvem na rtech.

Krajina na Fuerteventuře je abstraktní a velmi suchá, definovaná celoročně silným sluncem a často větry. Vzhledem k nízkému počtu obyvatel (kterého je tu mimochodem méně, než koz – kterých tu je opravdu požehnaně :)) tu je nouze o pracovní příležitosti a aktivního volnočasového vyžití tu také není nazbyt.

Naše hodnocení Fuerteventury:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – pro běžný a nenáročný život stačí, ale nabídka je limitovaná
  • Aktivity, volný čas, kultura – na své si přijdou hlavně lidé hledající dokonalý klid, surfaři, kitesurfaři
  • Jazyková bariéra – anglicky se domluvíte pouze v turistických letoviscích
  • Turistický pronájem – nejsnazší bude vaši nemovitost pronajmout, pokud investujete v oblastech turistického zájmu, to znamená v jižním cípu ostrova (Morro Jable) či na severním konci v oblasti Corralejo. Ročně sem zavítá asi 2,2 milionu turistů.
  • Letenky z ČR – existuje přímý spoj s Prahou, létá několikrát týdně, cena kolem 10.000 Kč za zpáteční let

Lanzarote – vulkanická perla

Přiznám se bez mučení, že Lanzarote je můj nejoblíbenější z ostrovů a s nadšením ho doporučuji každému, kdo miluje cestování a přírodu, a chce vidět něco, co ještě nikdy neviděl. Říká se taky, že Lanzarote má svoji zvláštní energii. Ale stejně tak jako v případě Fuerteventury, pro dlouhodobý život si Lanzarote představit nedovedu (alespoň ne v produktivním věku).

Lanzarote je výrazně vulkanický ostrov, podobně jako na Fuerteventuře tu panuje naprostý klid a život tu plyne velmi pomalu.

Krajinu tvoří černo-hnědo-rudé sopečné útvary, kontrastující se zelenými kaktusy, modrým nebem, a jasně bíle omítnutými domky s barevnými okenicemi.

Na jihu ostrova najdete zlaté pláže, v prostředku národní park Timanfaya, unikátní vinice v oblasti La Gería, a různě po ostrově něco pro milovníky architektury – umělecká díla místního umělce Césara Manriqueho, citlivě zasazená do místní krajiny.

Naše hodnocení Lanzarote:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – pro běžný a nenáročný život stačí, ale nabídka je limitovaná
  • Aktivity, volný čas, kultura – na své si přijdou hlavně lidé hledající dokonalý klid, a surfaři
  • Jazyková bariéra – anglicky se domluvíte pouze v turistických letoviscích
  • Turistický pronájem – nejsnazší bude vaši nemovitost pronajmout, pokud investujete v oblastech turistického zájmu, to znamená v jižním cípu ostrova (Playa Blanca, Puerto del Carmen) či např. v oblasti Costa Teguise. Ročně sem přiletí asi 3 miliony turistů.
  • Letenky z ČR – existuje přímý spoj s Prahou, létá 1x týdně, cena kolem 10.000 Kč za zpáteční let

La Palma – ráj pro turisty

La Palmu znáte asi z roku 2021, kdy její sopka Cumbre Vieja svou erupcí úspěšně po několik měsíců plnila titulky novin. Pravdou je, že sopka i nadále zůstává aktivní, a že je možné, že o sobě v (nedaleké) budoucnosti opět dá vědět*. Toto je riziko, o kterém se je samozřejmě ve spojitosti s nákupem nemovitostí potřeba vědět, zároveň by vás snad ale nemělo odradit zcela, pokud jste si právě La Palmu zamilovali natolik, že byste na ní chtěli žít.

A není se co divit – ve španělštině se jí přezdívá „la isla bonita„, tedy hezký ostrov. Nabídne možnosti hlavně pro turisty, kteří si zamilují její zelené lesy a nekonečnou síť treků. Zajímavostí je i astronomická observatoř na Roque de los Muchachos, nebo opět, tmavé vulkanické pláže.

Na rozdíl od předešlých zmíněných ostrovů, není La Palma typickým cílem většiny turistů, kteří na Kanáry cestují hlavně za plážemi a sluncem. Je spíše pro ty, koho zajímá hiking a rurální turistika a nenajdete tu typická turistická letoviska. Žije se tu hlavně lokálním životem.

*Riziko erupce v nějaké míře hrozí na většině „mladších“ ostrovů.

Naše hodnocení La Palmy:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – pro běžný a nenáročný život stačí, ale nabídka je limitovaná a život zde je velmi lokální
  • Aktivity, volný čas, kultura – na své si přijdou hlavně lidé hledající klid a turistiku
  • Jazyková bariéra – anglicky se spíše nedomluvíte
  • Turistický pronájem – turistická letoviska zde neexistují, zkuste své ubytování cílit na turisty, kteří sem přijíždějí za aktivní turistikou. Ročně sem z celkových 16 milionů návštěvníků souostroví zavítá asi 300.000 turistů.
  • Letenky z ČR – neexistuje přímý spoj s Prahou, budete muset přiletět z jiného letiště, či s přestupem na letadlo či trajekt na Tenerife

La Gomera – vavřínový prales

La Gomera sdílí s La Palmou poměrně mnoho charakteristik, je ale ještě o něco menší, a s ještě o něco menší občanskou vybaveností, která může být na této úrovni už docela limitující.

Srdce tohoto kulatého ostrova obehnaného vysokými útesy tvoří národní park Garajonay, kde se nachází pravěký vavřínový prales a mnoho přírodních krás, a je tak perfektním místem pro pěší turistiku. Masová turistika sem nepronikla, s výjimkami pár velmi klidných pobřežních letovisek. Za krátkou návštěvu stojí i hlavní město, San Sebastian.

Naše hodnocení La Gomery:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – pro běžný a nenáročný život stačí, ale nabídka je velmi limitovaná a život zde je velmi lokální
  • Aktivity, volný čas, kultura – na své si přijdou hlavně lidé hledající klid, přírodu a turistiku
  • Jazyková bariéra – anglicky se spíše nedomluvíte
  • Turistický pronájem – turistická letoviska zde neexistují, zkuste své ubytování cílit na turisty, kteří sem přijíždějí za aktivní turistikou, zajímavé je z tohoto pohledu Valle Gran Rey. Ročně La Gomeru a El Hierro (viz níže) celkem navštíví asi 130 tisíc turistů z celkových 16 milionů návštěvníků souostroví.
  • Letenky z ČR – neexistuje přímý spoj s evropskou pevninou, budete muset přiletět či přijet trajektem z Tenerife

El Hierro – skoro na konci světa

El Hierro je z celého souostroví nejmladší a nejodstrčenější. Tento ostrov obývá pouze 11.000 lidí, dovedete si tedy jistě představit, že se tu žije velmi lokálně a v klidu. Je nejjižnějším a nejzápadnějším územím Španělska.

El Hierru se přezdívá ostrov s duší – a tohle přízvisko má opravdu něco do sebe. Ostrov je jedinečný svou, od ostatních opět docela odlišnou, přírodou, a lokální produkcí. Je také oblíbeným cílem potapěčů. Toto místo si pro život zvolí ti, kdo touží po opravdovém životě v ústraní.

Naše hodnocení El Hierra:

  • Vybavenost, služby, nabídka práce – pro běžný a velmi nenáročný život stačí, ale nabídka je velmi limitovaná a život zde je velmi lokální
  • Aktivity, volný čas, kultura – na své si přijdou hlavně lidé hledající klid, přírodu a turistiku
  • Jazyková bariéra – anglicky se nedomluvíte
  • Turistický pronájem – turistická letoviska jako taková zde neexistují, zkuste své ubytování cílit na turisty, kteří sem přijíždějí za aktivní turistikou, zajímavá je z tohoto pohledu oblast La Frontera, nebo vesnice La Restinga. Ročně El Hierro a La Gomeru celkem navštíví asi 130 tisíc turistů z celkových 16 milionů návštěvníků souostroví.
  • Letenky z ČR – neexistuje přímý spoj s evropskou pevninou, budete muset přiletět či přijet trajektem z Tenerife.

Bonus: La Graciosa

Na závěr, snad jen pro zajímavost, nesmíme vynechat poslední z osmi Kanárských ostrovů: La Graciosu. La Graciosa je maličká, žije zde asi jen 730 obyvatel. Dostanete se sem pouze trajektem z Órzoly na Lanzarote. Nejsou tu žádné asfaltové silnice, příroda je nedotčená, oblíbenou turistickou aktivitou jde zde cyklistika… Jedná se o opravdu unikátní koutek země.

La Graciosa – souostroví Chinijo

Který ostrov oslovil nejvíce vás – který byste volili pro vaši dovolenou, anebo kde si dovedete představit život? Který nejvíc ladí s vaším životním stylem? Jsme zvědaví na vaše komentáře! 😉

Pomohl vám článek? Sdílejte ho!

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkedin