Kanárské ostrovy – proč investovat v evropském tropickém ráji?

Představa vlastního domu či apartmánu na pobřeží, a života v oblasti s tropickým klimatem, je snem nejednoho z nás. My pro vás máme dobrou zprávu – takový sen se může stát realitou. A co víc, taková investice nemusí být zdaleka tak nákladná a obtížná, jak si možná představujete. Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody investice do nemovitosti v našem malém ráji.

Proč investovat do nemovitosti na Kanárských ostrovech?

1. Nejlepší klima na světě

Tento výrok není nijak nadnesený – Kanárské ostrovy se opravdu pyšní nejpříjemnějším klimatem pro život, a to celoročně – těžko byste hledali podobnou destinaci. V letních měsících, kdy je zde nejtepleji, se teploty pohybují někde okolo 28 stupňů Celsia. V nejstudenějších měsících roku se pak teploty na pobřeží pohybují kolem 20 stupňů Celsia.

Celoroční výkyv je tedy naprosto minimální, příjemné jarní teploty si užijete po celý rok. K tomu připočítejte ještě čerstvý oceánský vzduch, minimální znečištění, úžasné podmínky pro pěší turistiku a sporty všeho druhu.

2. Kousek Evropy mezi Afrikou a Amerikou

Kanárské souostroví se skládá z 8 ostrovů (Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma, El Hierro a La Graciosa), a díky své výhodné poloze je považováno za most mezi Evropou, Afrikou a Amerikou.

Geopoliticky jsou Kanárské ostrovy součástí (asi 940 km vzdáleného) Španělska a jako takové jsou tedy součástí Evropské Unie a tedy Schengenského prostoru. To pro cestovatele znamená snadné cestování “na občanku”, nulové poplatky za roaming, v případě zdravotních obtíží ošetření na “modrou kartičku”; pro expaty (a zájemce o investici) snazší proces pro získání práce, rezidence atd. Můžete si tu tak dosyta užívat výhod života v EU.

Geograficky se tento vulkanický kousek země ale nachází v Africe – Maroko je od Fuerteventury vzdáleno necelých 100 km. Zřejmá je tu i historická propojenost s Amerikou, formovaná oboustrannou emigrací.

*Možná vás bude zajímat, že byť jsou Kanáry součástí EU, nejsou tak brány daňově – z tohoto pohledu jsou považovány za třetí zemi. To přináší značné výhody oproti pevninskému Španělsku – nižší daň z přidané hodnoty (7 %), DPH na paliva je tu dokonce nulová atd.

3. Příjemné mezinárodní prostředí

Každý, kdo Kanáry dříve navštívil, vám potvrdí, že místní jsou velmi přátelští a vřelí lidé. Navíc díky zmíněné  poloze a oblíbenosti hlavně mezi britskými a německými turisty a expaty, se zde můžete těšit na dynamické mezinárodní prostředí.

Co se týče jazykové vybavenosti, každému samozřejmě doporučujeme osvojit si španělštinu na takové úrovni, aby vám usnadnila (či umožila) každodenní fungování. Pokud španělsky nehovoříte, do začátku se bude hodit aspoň angličtina. A jinak jsme tu my, abychom vám pomohli.

4. Atraktivní ceny nemovitostí

Jistě vás bude zajímat, na kolik vás taková investice do nemovitosti může přibližně vyjít.
Aktuálně se na Kanárech průměrná cena za 1 metr čtvereční  pohybuje někde kolem 2.200€ (54.000 Kč). Asi Vám nemusíme říkat, že to je v porovnání s cenami nemovitostí na českém trhu velmi málo.
Pro úplnost, ke kupní ceně si ještě připočítejte 10-15% na uhrazení nákladů spojených s koupí (poplatek notáři, daň atd.).


Zní to zajímavě? Třešinkou na dortu pak je fakt, že pokud vaši nemovitost budete chtít pronajmout, můžete se těšit na výnos docela srovnatelný s tím, který  by vám přinesla stejně velká (ale o dost dražší) nemovitost v Česku.  

5. Nízké životní náklady

Často se nás ptáte, jaké jsou zde životní náklady. Odpověď je jednoduchá – víc než v Česku tu neutratíte.

  • Za potraviny zaplatíte přibližně stejně jako v ČR, možná o pár korun navíc. Dovolujeme si ale tvrdit, že za vaše peníze tu dostanete kvalitnější produkty. Já osobně nedám dopustit na víkendové nákupy na farmářských trzích, které jsou tu daleko lacinější než například v Praze.
  • Ceny služeb jsou tu srovnatelné s ČR.
  • Za benzín či naftu zaplatíte výrazně méně než v ČR. 
  • A nakonec, samozřejmě, se musíme vyjádřit k aktuálnímu tématu, a tou jsou ceny energií. Pouhý fakt, že tu kvůli celoročně vysokým teplotám nemusíte vůbec doma topit, neznamená roční úsporu v řádu tisíců, ale dnes spíš desetitisíců korun.

6. Snadná možnost pronájmu

Jak budete svou nemovitost chtít využít, pokud v ní nebudete přímo sami bydlet? Ať už ji budete chtít pronajmout krátkodobě či dlouhodobě, vězte, že nebude problém najít zájemce. Klíčem je ovšem konkrétní lokalita. Pěkná nemovitost na pronájem se na inzertním portálu dlouho neohřeje. I s tímto vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Co ale dobře zvážit? Na co si dát pozor?

1. Do Česka to přeci jen je několik tisíc kilometrů.

Pokud si koupíte “chalupu” na kanárském pobřeží, počítejte s tím, že každá cesta sem bude časově a finančně náročnější, než na chalupu na Berounce. 🙂 Přímou zpáteční letenku z Prahy koupíte za cca 10.000 Kč / osoba (v případě letenek s přestupem nebo z jiných letišť od cca 3.000 Kč / osoba a více). Let sem trvá kolem 5 hodin.

Pokud se rozhodnete k pronájmu vaší nemovitosti, budete potřebovat správce, který se o vše bude starat v době vaší nepřítomnosti.

2) Chcete se sem odstěhovat natrvalo? 

a) Zcela narovinu, najít (dobrou) práci zde není úplně snadné … a to především pokud neovládáte španělštinu anebo pokud nechcete hledat práci v turistickém ruchu či po restauracích. V takovém případě je nejlepší mít práci na dálku

b) Žít zde znamená vystoupit z vlastní komfortní zóny (nová země, kultura, jazyk, noví lidé) a také určité odloučení od vaší rodiny či přátel. To pro někoho může být problém, pro jiného vítaná životní výzva.

3) Jazyková bariéra

Jak jsme již zmiňovali výše, určitá znalost španělštiny se tu bude hodit. Minimálně při komunikaci s úřady a naprostou většinou místních se bez ní neobejdete. Do začátku tak pravděpodobně budete muset využít služeb asistenta.

4) Španělská byrokracie

… je poslední věcí, před kterou je třeba se předem obrnit. Na vlastní kůži pravděpodobně poznáte, jak neflexibilní, zastaralý a pomalý španělský systém je. S asistencí to ale zvládnete.

Jak to vidíte vy? Pokud o investici do nemovitosti na Kanárech uvažujete, převažují u vás po přečtení tohoto článku spíše pozitiva či negativa? Případně z čeho máte největší obavu? Podělte se s námi o vaše myšlenky v komentáři, rádi si je poslechneme a poradíme.

Pomohl vám článek? Sdílejte ho!

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkedin